Jak kupić lub sprzedać nieruchomość?

Aby ułatwić Państwu podjęcie trudnej decyzji związanej z zakupem nieruchomości, przygotowaliśmy poradnik, w którym, w największym skrócie, staramy się ostrzec przed zagrożeniami związanymi z zakupem nieruchomości, a także doradzić, jak podejść do zakupu i na co szczególnie zwracać uwagę.

Spis treści

KONTAKT

Polska
43-450 Ustroń, Rynek 3
biuro@landi.com.pl
poradnik

I Wstęp

1.1. Wprowadzenie
Wielu inwestorów na rynku nieruchomości kieruje się zasadą: „dobra nieruchomość to tania nieruchomość”. Mimo, że prawie zawsze ogranicza nas budżet, pamiętajmy że dobry zakup to coś więcej niż atrakcyjna cena. Nabycie domu, mieszkania, działki czy innej nieruchomości to decyzja na lata, dlatego nie można podejmować jej pod wpływem emocji. Nawet mając ściśle sprecyzowany cel, jak zakup mieszkania, należy rozważyć wiele możliwości – szukamy pustego, nowego mieszkania od dewelopera, czy może interesują nas oferty z rynku wtórnego? Wolimy mniejsze mieszkanie w centrum miasta, blisko miejsca zatrudnienia, czy godzimy się z kosztami dojazdów do pracy i wybieramy większe lokum na obrzeżach? Podobne dylematy wiążą się z zakupem każdej nieruchomości, dlatego dokładne określenie naszych potrzeb i oczekiwań jest pierwszym krokiem do odnalezienia wymarzonej nieruchomości. Szukając tej właściwej, warto zwracać uwagę na czynniki, które zaważą na późniejszej ocenie inwestycji. Czy za 10 lat będziemy zadowoleni z zakupu? Nawet jeżeli bierzemy pod uwagę możliwość późniejszej sprzedaży, zadbajmy o to, by nabyć nieruchomość, która będzie stanowiła atrakcyjną ofertę dla kolejnych nabywców. Jako doświadczone biuro nieruchomości pragniemy podzielić się naszą wiedzą i znajomością branży, przedstawiając podstawowe zagadnienia, które towarzyszą nam na co dzień, w pracy agenta nieruchomości. Mamy nadzieję, że niniejszy poradnik stanie się dla Ciebie przewodnikiem po polskim rynku nieruchomości i pomoże znaleźć tą wymarzoną nieruchomość.

1.2. Stan prawny nieruchomości przed zakupem
Przyjmijmy, że w kręgu Twoich zainteresowań znalazło się kilka nieruchomości – mieszkań, domów lub działek. Kolejnym krokiem, jaki powinieneś wykonać, by rozpocząć porównanie poszczególnych ofert to sprawdzenie ksiąg wieczystych, czyli publicznego rejestru przedstawiającego stan prawny nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami ustawy z 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi te są jawne. Rejestr ksiąg wieczystych możesz przejrzeć nawet za pośrednictwem internetu, korzystając z Elektronicznej Księgi Wieczystej udostępnionej przez Ministerstwa Sprawiedliwości. Aby uzyskać wgląd w księgę wieczystą konkretnej nieruchomości potrzebujesz jedynie jej numeru. Pewnie zapytasz: jak zatem uzyskać taki numer, skoro w ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości nikt nie podaje takich informacji. Odpowiadamy: możesz skorzystać z wyszukiwarki ksiąg wieczystych, którą również znajdziesz w internecie. Znając dokładny adres nieruchomości, poznasz numer księgi wieczystej i sprawdzisz stan prawny nieruchomości – a ten może być różny. Dzięki wglądowi do księgi wieczystej dowiesz się komu i w jakim zakresie przysługują prawa do danej nieruchomości, uzyskasz informacje na temat tego, czy jest to pełna własność, współwłasność, własność z udziałem w gruncie, z użytkowaniem wieczystym, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Zdobędziesz również informację na temat stanu obciążenia nieruchomości. Odpis z ksiąg wieczystych uzyskać można, składając wn iosek osobiście w sądzie lub korzystając z formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wniosek należy opłacić w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy sądu.

1.2.1. Co kiedy nieruchomość nie posiada księgi wieczystej?
Z prawnego punktu widzenia, nie ma przeszkód, aby nabyć nieruchomość, która nie posiada księgi wieczystej, jednak taka transakcja wiąże się z ryzykiem, na które narażony jest nabywca. Przykładowo, może okazać się, że nieruchomość należy do kogoś innego, niż sprzedawca, jest obciążona hipotekami lub służebnościami lub też istnieją wobec niej roszczenia osób trzecich. Najbardziej komfortową sytuacją dla nabywcy jest zakup nieruchomości od osoby widniejącej w księdze wieczystej.. W przypadku nieruchomości nieposiadającej księgi wieczystej wniosek o jej założenie zostanie uwzględniony w akcie przygotowanym przez notariusza. Kupując mieszkanie bez pośrednika koniecznie żądaj od sprzedawcy okazania dokumentu potwierdzającego własność – może to być umowa cywilnoprawna zawarta w postaci aktu notarialnego (np. umowa kupna nieruchomości, umowa darowizny nieruchomości lub poświadczenie dziedziczenia); postanowienie lub wyrok sądu (np. postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku) lub decyzja organów administracji publicznej przyznająca własność lub też prawo użytkowania wieczystego. Dokładne sprawdzenie stanu prawnego interesującej nas nieruchomości pozwoli uniknąć sytuacji, w której przykładowo okaże się, że kupiliśmy nieruchomość od kogoś, kto nie był już jej właścicielem i uchroni nas od sądowej batalii o swoje. Kolejną dokumentacją, którą warto sprawdzić zanim wydamy ostateczną decyzję o zakupie nieruchomości, są wypis i wyrys z ewidencji gruntów, który jest źródłem informacji między innymi o obszarze i granicach działki, rodzaju użytków i klasie gruntu. Jeżeli sprzedający nabył nieruchomość drogą spadku warto zażądać dowodu opłacenia podatku, dokumentu zaświadczającego o zwolnieniu z podatku (w przypadku I grupy podatkowej) lub dokumentu wyrażającego zgodę na zbycie nieruchomości, wydawanego przez Urząd Skarbowy.II Obrót nieruchomościami. Na co zwracać uwagę, kupując lub sprzedając nieruchomość?

2.1. Zakup mieszkania
2.1.1. Od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Czego szukasz? Nowego mieszkania, prosto od dewelopera, czy może oferty z rynku wtórnego? Być może marzysz o miejscu, które od początku byłoby „twoje” – urządzone w twoim stylu, z wypatrzonymi już dawno temu meblami i dodatkami, bez żadnych śladów poprzedniego właściciela i, co ważne – bez konieczności wykonania licznych poprawek i modernizacji. W takim przypadku, wybierz mieszkanie od dewelopera. Taka decyzja ma dodatkową zaletę - stanowi dobrą inwestycję kapitału, gdyż nowe mieszkanie możesz wynająć lub sprzedać za znacznie wyższą kwotę niż mieszkanie z rynku wtórnego. Jeżeli zależy ci na mieszkaniu od dewelopera sprawdź rzetelność firmy - uważaj, bo codziennie słyszy się o nieuczciwości kolejnych deweloperów. Wiele istotnych informacji znajdziesz w Krajowym Rejestrze Sądowym lub wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zanim wpłacisz cokolwiek na konto dewelopera sprawdź też, czy firma ma pozwolenie na budowę, a jeśli posiada taki dokument, porównaj go z planami nieruchomości. Jeśli nie ograniczasz się do zupełnie nowych mieszkań, szukaj ofert z rynku wtórnego. Takie lokum wcale nie musi być gorsze od nowego, bo przecież je również urządzić możesz po swojemu, jednak wybierając to rozwiązanie, prawie zawsze trzeba liczyć się z remontem. Na rynku nieruchomości znajdą się również sprzedawcy, którzy pozbywają się prawie wszystkiego, czyli mieszkania w pakiecie z wyposażeniem. W takiej sytuacji, z dnia na dzień będziesz mógł wprowadzić się do gotowego, w pełni urządzonego mieszkania i zaoszczędzisz na zakupie mebli.

2.1.2. Jaka forma własności mieszkania?
Na samym początku poszukiwań zadecyduj, jaka forma własności mieszkania cię interesuje. Jeżeli wolisz wnieść wkład mieszkaniowy i uiszczać opłaty określone w przepisach prawa oraz statucie spółdzielni, wybierz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Pamiętaj jednak, że takie prawo jest niezbywalne, nie przechodzi na spadkobierców i nie podlega egzekucji. Jeżeli natomiast, oprócz prawa do korzystania z lokalu zależy ci na prawie do rozporządzania swoim prawem (czyli przykładowo chcesz wynająć mieszkanie) możesz wybrać spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. To rozwiązanie daje ci możliwość sprzedania, darowania, zapisania w testamencie lub obciążenia hipoteką. Ostatnia możliwość to odrębna własność lokalu z udziałem w gruncie i częściach wspólnych budynku. Przy tej formie własności uzyskujesz wpis do księgi wieczystej, możesz mieszkanie sprzedać, darować, zapisać w testamencie lub wziąć kredyt pod jego zastaw.

2.1.3. Lokalizacja
Nie ma złej lub dobrej lokalizacji - wszystko zależy od tego, gdzie chcesz mieszkać. Czy liczy się dla ciebie bliskość miejsca zatrudnienia, szkół, przedszkoli, ośrodków zdrowia, czy może szukasz ciszy, spokoju, a nawet miejsca na odludziu? Oceń swe priorytety i miej na uwadze, że czasami najłatwiejsze i najbardziej komfortowe rozwiązania są tymi najlepszymi. Niska cena nieruchomości zlokalizowanej pod miastem na pierwszy rzut oka może wydawać się atrakcyjna, ale gdy doliczymy do niej koszty dojazdów do pracy przez wiele lat, a może nawet do końca życia, bardzo często mieszkanie w centrum dużego miasta, staje się tą tańszą opcją. Wybierając lokalizację mieszkania, najczęściej wybierasz tym samym typ budynku, w którym będziesz mieszkać. Może to być spokojna kamienica w centrum lub na obrzeżach miasta, albo wielka płyta i gwar osiedla mieszkaniowego. Jeszcze do niedawna mieszkanie na osiedlu kojarzyło się z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej i najważniejszych punktów w miejscowości. Dziś obserwujemy deweloperów, którzy decydują się budować w wielkiej płycie na obrzeżach miast, z których dojazd do centrum jest trudny i zajmuje dużo czasu.

2.1.4. Metraż, powierzchnia
Jeśli nie masz tendencji do gromadzenia rzeczy i preferujesz raczej minimalistyczny wystrój wnętrz, małe mieszkanie może okazać się dla ciebie przestronne i funkcjonalne, Koniecznie określ, ile pokoi potrzebujesz – czy szukasz 30-metrowej kawalerki typu studio, średniego, dwu-, trzypokojowego mieszkania z metrażem ok. 40-70 m kw, czy też potrzebujesz mieszkania o powierzchni przynajmniej 100 m kw. W większości polskich miast oferta składa się z mieszkań o powierzchni od 30 do 200 m kw.

2.1.5. Ilość światła dochodzącego do mieszkania i widok z okien
Jeżeli należysz do osób, które marzą o widoku słońca za oknami sypialni, weź to pod uwagę, przeglądając oferty nieruchomości. W centrum miasta częstym widokiem z okna jest po prostu… czyjeś okno, więc lepiej dokładnie zastanów się, jak będzie wyglądał cały dzień spędzony w twoim przyszłym mieszkaniu. Położenie mieszkania względem stron świata ma znaczenie nie tylko dla samopoczucia domowników, ale także temperatury w pomieszczeniach. Szukając słonecznego mieszkania, w którym będzie jasno i ciepło weź kompas w rękę i zwróć uwagę na mieszkania znajdujące się po południowej stronie elewacji budynku. Pamiętaj jednak, że w upalne dni, wysoka temperatura w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach może dać się we znaki. Jeśli jednak wolisz zmniejszyć koszty ogrzewania i oświetlenia, a z problemem upałów poradzisz sobie, montując rolety lub klimatyzator, szukaj mieszkania po południowej stronie budynku. Mieszkanie po północnej stronie zawsze jest ciemniejsze i bardziej chłodne.

2.2. Zakup domu
2.2.1. Stan techniczny
Zakup dobrego domu na rynku wtórnym to nie lada wyzwanie. Na pierwszy rzut oka dom może wydawać się spełnieniem marzeń, a po zakupie z kątów mogą wyłonić się mniejsze lub większe koszmary. Zagrzybienie, pęknięcia ścian i fundamentów, instalacja centralnego ogrzewania w opłakanym stanie – to zaledwie kilka przykładów tego, na co możesz trafić jeśli wybierasz dom na własną rękę i całkowicie zdajesz się na opinię sprzedawcy, w którego interesie jest celowe zatajenie kilku istotnych elementów mogących zmniejszyć twój zapał. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup domu w idealnym stanie technicznym, dlatego wielu z nas liczy się z ewentualnym remontem. Jeśli kupujesz dom, który wymaga modernizacji, zadbaj o to, by remont nie pochłonął większego budżetu, niż planowałeś przeznaczyć. Wiele domów dostępnych na rynku posiada wady skrywane przez właściciela. Jeśli nie zauważymy ich przed zakupem, mogą czekać nas spore i konieczne wydatki. Jak zatem sprawdzić stan techniczny budynku? Zacznijmy od projektu budynku, z którego dowiemy się wiele o rozwiązaniach konstrukcyjnych, czyli fundamentach, stropach, dachu i ścianach oraz materiałach zastosowanych w ich budowie. Bez względu na to, czy projekt jest, czy go nie ma, oceń stan domu - sam, z pomocą znajomych lub rzeczoznawcy. Szukaj pęknięć, a nawet rys na ścianach i to zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czasami drobne mankamenty mogą świadczyć nawet o uszkodzeniu fundamentów, czego zapewne nie ocenisz sam – do tego będzie potrzebny specjalista, który za swe usługi pobierze odpowiednie wynagrodzenie. Gdy jednak dokonasz takiego odkrycia, nie oszczędzaj na rzeczoznawcy. Jeśli natomiast zamiast pęknięć, twoją uwagę przykuło coś, co przypomina zagrzybienie, poproś o opinię mykologa. Kupując dom, zwróć uwagę na szczelność okien. W starszych domach, często spotkamy stare drewniane okna, które zazwyczaj przynoszą duże straty ciepła. Jeżeli okna są z PVC zapytaj dotychczasowego właściciela o przybliżony rok montażu. Plastikowe okna z drugiej połowy lat 90-tych mogą być już wypaczone, przez co i nieszczelne. Jeżeli wpadł ci w oko dom z nieszczelnymi oknami, nie rezygnuj z oferty, tylko negocjuj cenę. Podobnie postępuj z drzwiami (sprawdzając także ich osadzenie) oraz drzwiami balkonowymi.

2.2.2. Jest dom, jest i działka
A zatem, kupujesz dom z rynku wtórnego, ale każdy dom stoi przecież na jakiejś działce, więc tak samo, jak sprawdzasz dom, tak powinieneś także poznać swoją przyszłą działkę. Odpowiedz sobie na pytania: jaki jest dojazd do twojej działki? Jaki jest stan techniczny drogi, która prowadzi do twojego przyszłego domu? Do kogo ona należy i czy kupując dom, będziesz posiadać w niej udziały? Zastanów się także, jakie są miejscowe warunki gruntowe - czy dom nie stoi na podmokłym gruncie, w pobliżu zbiornika wodnego? Koniecznie przeczytaj również punkt 2.3 naszego Poradnika, w którym piszemy o tym, na co zwracać uwagę przy zakupie działki. Myśl o zakupie domu również jako o inwestycji, nawet jeśli dziś nie przewidujesz sprzedaży. Zwróć uwagę, czy nieruchomość różni się od innych w okolicy, jeśli tak – weź pod uwagę fakt, że ponowna sprzedaż może być problematyczna.

2.2.3. Sąsiedztwo
Zbadaj, co znajduje się w sąsiedztwie i w okolicy domu. Jeżeli wokół wymarzonej nieruchomości widzisz przede wszystkim pustą przestrzeń, zainteresuj się miejscowym zagospodarowaniem terenu. Nie chcesz chyba obudzić się pewnego dnia obok supermarketu lub w pobliżu ruchliwej drogi? Nie bądź obojętny wobec przyszłości otoczenia nieruchomości, którą chcesz kupić – sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (o ile został sporządzony). Dowiesz się z niego o inwestycjach planowanych w danym otoczeniu, przebiegu dróg oraz możliwych sposobach zabudowy sąsiednich działek. Zastanów się również, czy w pobliżu znajdują się miejsca, które emitują uciążliwy hałas, przykładowo fabryki, chłodnie z głośnymi klimatyzatorami czy warsztaty.

2.3. Zakup działki
2.3.1. Za ile taka działka?
Szukając działki, przeglądaj jak najwięcej ofert – nie decyduj się na pierwszą lepszą działkę, która znajduje się w lokalizacji, jaką sobie upatrzyłeś. Koniecznie poznaj średnie ceny działek, posiadających odpowiednią dla ciebie wielkość i położenie.

2.3.2. Jeśli chcesz budować
Kupując działkę pod budowę wymarzonego domu z pewnością pierwsza rzecz, którą będziesz chciał wiedzieć to, czy działka jest budowlana. Możesz to sprawdzić w księdze wieczystej, z której dowiesz się o wiele więcej, o czym pisaliśmy we Wstępie do niniejszego Poradnika. Jeśli chcesz wybudować dom, powinieneś szukać działki o minimalnej powierzchni 700 m2 (min. 16m szerokości). Koniecznie sprawdź też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiesz się, jaki dom możesz zbudować na działce - jakiej wielkości może być, jaką może mieć szerokość i wysokość a nawet jaki kolor… Pewnie myślisz, że przesadzamy, ale to prawda - może się okazać przykładowo, że plan ściśle określa kolor elewacji budowanych domów i na wybranej działce można zbudować dom, wyłącznie z żółtą elewacją. Co jeśli plan zagospodarowania nie został przygotowany dla miejsca, w którym chcesz kupić działkę? W takim przypadku powinieneś ubiegać się o warunki zabudowy, co jest już bardziej skomplikowanym procesem. Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy trzeba spełnić szereg ściśle określonych wymogów, m.in. upatrzona działka musi mieć dostęp do drogi publicznej. Wybierając działkę budowlaną sprawdź także jej uzbrojenie. W tym celu najlepiej szukaj informacji bezpośrednio u dostawców energii. Idealną będzie działka, do której doprowadzony jest prąd, gazociąg, kanalizacja i przede wszystkim – wodociąg, którego brak, w określonych sytuacjach, może być naprawdę problematyczny.

2.3.3. Tereny ekstremalne
Tereny zalewowe i górnicze nie należą do ulubionych ofert inwestorów, jednak ze względu na niską cenę mogą zwrócić twoją uwagę. Jeżeli kupujesz bez pośrednika musisz włożyć dużo wysiłku w sprawdzenie stanu terenu. Tego, czy działka leży na terenie zalewowym, można dowiedzieć się, m.in. zamawiając operat wodno-prawny lub po prostu… rozpytując wśród przyszłych sąsiadów. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiej działki, musisz liczyć się z ograniczeniami, chociażby takimi, jak brak piwnicy, który zalecany jest dla domów stawianych na terenach zagrożonych podtopieniami. Jak jest z terenami górniczymi? Na terenach zaliczanych do niższej kategorii szkody (klasyfikacja jest pięciostopniowa) można budować, jednak jest to nie lada wyzwanie. Już na poziomie projektu należy zadbać o zabezpieczenie budynku. Odpowiednie muszą być też materiały wykorzystywane przez budowniczych. To, czy dana działka objęta jest szkodami, sprawdzimy, pytając w okręgowym urzędzie górniczym. Niełatwe może być również budowanie na zboczu. Tu także potrzebny będzie specjalny projekt.

2.3.4. Grunt to grunt – ciąg dalszy poszukiwania działki pod zabudowę
Rozglądając się za działką budowlaną, wypatruj tych na piasku, a unikaj tych położonych na terenie torfowym. Na tym ostatnim gruncie budynek z czasem odczuje działanie wilgoci i zareaguje pęknięciami. Jeżeli jednak kupisz już działkę i okaże się, że leży ona na terenie torfowym, to nie koniec świata - rozwiązań jest kilka – m.in. fundamenty pośrednie lub usunięcie gruntów nienośnych (nie zawsze jest możliwe). Jeśli skład gruntu na działce nie jest określony, potrzebne będzie kosztowne badanie geotechniczne.

2.3.5. Wielkość działki
Szukając dużej działki masz większe szanse na powodzenie, niż inwestorzy, którzy potrzebują „skrawka” ziemi. Odnalezienie działki o skromnej powierzchni jest trudne, gdyż ograniczenia w tym zakresie wprowadzają miejscowe plany zagospodarowania, ściśle określające minimalną wielkość gruntu. Niestety, nie można mieć wszystkiego - w niektórych lokalizacji działki o niewielkiej powierzchni po prostu nie są osiągalne.

2.4. Sprzedaż nieruchomości
Sprzedając dom, mieszkanie lub inną nieruchomość stajemy przed tym samym wyborem, co kupujący - z pośrednikiem czy bez? Właściciele, którzy zdecydują się na sprzedaż bezpośrednią powinni zadbać o bardzo wiele szczegółów. Jeżeli działamy sami, przyda się dyspozycyjność, gdyż na przygotowanie nieruchomości na sprzedaż i prezentacje przed potencjalnymi nabywcami, potrzeba sporo czasu.

2.4.1. Wartość nieruchomości
Cena na rynku nieruchomości odgrywa decydującą rolę, dlatego określając wartość sprzedawanej nieruchomości należy znaleźć złoty środek. Pamiętaj, że potencjalni nabywcy z pewnością dokładnie sprawdzili ceny rynkowe nieruchomości dostępnych w twojej okolicy i jeśli zechcesz sprzedawać za zbyt wygórowaną kwotę, nawet nie przystąpią do negocjacji ceny. Zawyżanie wartości sprawi, że wiele osób nawet nie dotrze do szczegółów twojej oferty. Działanie odwrotne, czyli zaniżanie ceny, zamiast zachęcić potencjalnych inwestorów i przyspieszyć sprzedaż, może zostać odczytane jako rekompensata ukrytej usterki. Jeśli nie wiesz, jak oszacować wartość nieruchomości, możesz zlecić to zadanie rzeczoznawcy.

2.4.2. Stan nieruchomości i porządek a prezentacja nieruchomości
Jak już pisaliśmy wcześniej, do samodzielnej sprzedaży nieruchomości potrzebna jest dyspozycyjność, która przyda się między innymi podczas prezentacji nieruchomości. Potrzeba czasu, by umówić się na oglądanie nieruchomości z wszystkimi osobami zainteresowanymi zakupem, dlatego przygotuj się przynajmniej na kilka prezentacji. Jeśli nadal mieszkasz w mieszkaniu, czy domu, które sprzedajesz zadbaj o to, by na czas prezentacji nieruchomość była neutralna - gotowa do przyjęcia nowych właścicieli. Zapraszając potencjalnych nabywców dołóż wszelkich starań, by miejsce wyglądało na gotowe do przyjęcia nowych właścicieli. Pamiętaj nawet o czystości naczyń i domowych sprzętów. Usuń też ramki ze zdjęciami i osobiste pamiątki. Takie elementy, mogą sprawić, że osoby zainteresowane zakupem nie będą umiały sobie wyobrazić siebie w tym miejscu. Liczy się pierwsze wrażenie, dlatego zadbaj o porządek w domu czy mieszkaniu. Jeżeli nadal nie masz ofert zakupu, lub ludzie przychodzą oglądać twoją nieruchomość i już nigdy nie wracają, zainteresuj się tzw. home stagingiem, czyli technikami, które mają na celu jak najlepsze przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Czytając o home stagingu zobaczysz, że w sprzedaży pomóc ci mogą naprawdę drobne szczegóły - nie tylko porządek w mieszkaniu, ale zapach w pomieszczeniach, czystość, oświetlenie czy układ przestrzenny, który daje wrażenie komfortu i przestrzeni. Jeżeli budynek, który chcesz sprzedać jest w złym stanie technicznym, weź pod uwagę, że to może zniechęcić kupującego do zakupu lub zachęcić do agresywnej negocjacji, dlatego, sprzedając przykładowo dom ze starymi, nieszczelnymi oknami, bądź przygotowany na możliwość obniżenia ceny. Ostatnio modnym terminem wśród agentów nieruchomości stał się Home Detailing, który odnosi się do procesu dokładnego sprzątania a nawet remontowania mieszkania czy domu przed sprzedażą. Remont podnosi nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne nieruchomości, ale także jej wartość, dlatego rozważ również taką możliwość, zwłaszcza jeśli sprzedajesz nieruchomość w kiepskim stanie.

2.4.3. Komplet dokumentów
Braki w dokumentacji mogą zniechęcić zainteresowanych zakupem, dlatego zanim wystawisz ogłoszenie o sprzedaży upewnij się, że posiadasz dokumenty potwierdzające prawo własności (np. akt notarialny) oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania terenu, który na pewno zainteresuje potencjalnego nabywcę.

2.4.4. Przedstawienie oferty
We współczesnych czasach inwestorzy zainteresowani zakupem nieruchomości w pierwszej kolejności sprawdzają oferty serwisów internetowych i to tam przede wszystkim powinieneś zamieścić swoją ofertę. Zalecane jest również zamieszczenie ogłoszenia w lokalnej prasie - w ten sposób dotrzeć możesz także do tych, którzy nie korzystają z internetu (przykładowo osób starszych). Publikując ogłoszenie, zadbaj o dobre zdjęcia, bo to one, obok ceny i lokalizacji, są tym, co przykuwa uwagę inwestorów najbardziej.III Z pośrednikiem czy bez?

Kupować samemu czy z pośrednikiem? To pytanie zadaje sobie każdy, kto rozgląda się za nieruchomością. W niniejszym Poradniku staraliśmy się przybliżyć podstawowe kwestie, jakie należy rozważyć, kupując mieszkanie, dom lub działkę. Próbowaliśmy również pokazać, że kupowanie nieruchomości to długotrwały i skomplikowany proces, który bezpieczniej jest przeprowadzić z pomocą pośrednika. Jako przedstawiciele biura nieruchomości dbamy o interes klienta, dokładając wszelkich starań, by odnaleźć najlepszą nieruchomość. Poszukiwania, nawet od nas – osób z doświadczeniem – wymagają wiele czasu i zaangażowania. Jeżeli mimo wszystko wolisz działać sam i koniecznie chcesz uniknąć pośredników, zapewne szukasz ofert bezpośrednio od sprzedawcy. Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że takich ofert, nawet w internecie, jest stosunkowo niewiele – nie bez powodu. Kupowanie i sprzedawanie nieruchomości to skomplikowany i odpowiedzialny proces, dlatego wiele osób woli nie ryzykować i ceni sobie bezpieczeństwo, jakie zapewniają usługi pośrednika. Dodatkowo, licząc na samego siebie, na rynku nieruchomości startujesz ze słabszej pozycji niż biura nieruchomości, ponieważ niektóre oferty dostępne są wyłącznie u pośredników. Aby być pewnym kupowanej nieruchomości trzeba ubiegać się o odpowiednią dokumentację, sprawdzić informacje dostępne w rejestrach, a czasami nawet przeprowadzić wywiad wśród przyszłych sąsiadów lub zlecić kosztowne badania np. geotechniczne. Biuro nieruchomości LANDHAUS INTERNATIONAL to wszystko robi za ciebie, a wynagrodzenie, jakie pobieramy za nasze usługi jest adekwatne do nakładu pracy, jaką musimy włożyć w zdobywanie ważnych informacji, dzięki którym wiesz, co kupujesz. Nasi agenci kierują się Kodeksem Etyki Zawodowej Pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. Nieruchomości kupujemy nie dla siebie, ale dla naszego klienta, dzięki temu potrafimy obiektywnie oceniać – nie kierują nami emocje, wiemy na jakie uchybienia trzeba zwracać uwagę, by wynegocjować dla naszego klienta naprawdę atrakcyjną cenę, która nie byłaby osiągalna dla samodzielnie kupującego inwestora. Szanujemy Twoją samodzielność i umiejętność podejmowania decyzji, doceniamy to, że podejmujesz wyzwanie i chcesz się dowiedzieć, jak kupować samemu – tym bardziej, miło nam będzie świadczyć usługi dla wymagającego Klienta, którego znajomość rynku nieruchomości jest na poziomie zaawansowanym. LANDHAUS wyróżnia się profesjonalizmem, rzetelnością i podejściem do klienta – punktem wyjścia dla naszych działań jest poznanie klienta i odpowiednie zdefiniowanie wszystkich jego potrzeb. Zaletami korzystania z usług pośrednika w procesie kupna nieruchomości jest przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji. Nasi agenci wskażą ci tylko bezpieczne oferty i dodatkowo zadbają o twoje interesy, chociażby uzgadniając szczegółowe zapisy umowy kupna-sprzedaży. Ponadto, dzięki pośrednictwu firmy LANDHAUS oszczędzasz czas, zyskujesz profesjonalną pomoc w kompletowaniu dokumentów i załatwianiu formalności w różnych urzędach czy instytucjach, a także otrzymujesz fachowe doradztwo na każdym etapie poszukiwania, sprawdzania i zakupu nieruchomości.